Ціль форуму

Створити платформу для спілкування осіб, які доглядають за людьми із деменцією (родичів, соц. робітників), де ті матимуть змогу ділитись своїми переживаннями, історіями, та рецептами успіху, надавати посилання на корисні статті, відео, чи інші сайти на тему деменції.

Правила форуму

 • З повагою ставтесь один до одного. Коментарі, що містять образи, насмішки та лайку в адресу інших коментаторів будуть видалені.
 • Якщо ви надаєте посилання на якісь статті чи публікації, будь ласка, впевніться у надійності джерела. Ми дбаємо про те, аби інформація була максимально достовірною.
 • Пам’ятайте, ви не самі!
Будь ласка, або Реєстрація , щоб створювати дописи та теми.

Чи впливає Ковід на розвиток деменції? Інтерв'ю з лікарем.

Ольга КОВАЛЕНКО, доктор медичних наук, професор кафедри сімейної медицини та амбулаторно-поліклінічної допомоги НУОЗ України імені П. Л. Шупика, дала інтерв'ю щодо впливу Ковіду на роботу головного мозку.

"У світовій науковій спільноті тривають дискусії щодо безпосереднього впливу вірусу на речовину мозку (нейрони та гліальні клітини). Саме опосередкований комплексний вплив викликає порушення вмісту та активності нейротрансміттерів, у кожного з яких свої функції, а як наслідок – широкий спектр порушень, які можуть зустрічатися в різних поєднаннях у різних людей, що значною мірою залежить від вихідного стану організму кожної людини. Існують дані, що навіть стрес через вимушену соціальну ізоляцію також супроводжується зниженням рівнів нейротрансміттерів і чутливості рецепторів у різних ділянках ЦНС.

Оскільки саме головний мозок є керуючим органом над усіма функціями організму – руховими, чутливими, вегетативними, а головне – когнітивними та емоційно-вольовими, тим самим він забезпечує соціалізацію людини в оточуючому середовищі, адаптацію внутрішнього середовища організму до зовнішніх та внутрішніх змін, роботу внутрішніх органів та ендокринної системи… Хоча в гострий період ураження COVID-19 страждає весь організм людини, все ж таки зазвичай респіраторний синдром виступає як критичний, що обумовлює важкість перебігу патології. Як показав досвід, саме неврологічні проблеми, зокрема пов’язані з когнітивними та поведінковими розладами, виступають на більш пізньому етапі, і є одними з проявів так званого постковідного синдрому.

Саме когнітивні дисфункції різного ступеня виразності, зазвичай легкі, рідше – помірні, спостерігались практично в усіх хворих після перенесеного ковідного ураження, а причиною цьому є погіршення метаболізму в речовині головного мозку і як наслідок – послаблення передачі нервового імпульсу.

Узагальнений перелік неврологічних скарг людей, які перехворіли на ковід, сьогодні виглядає так:

 • тривожність, панічні атаки, підвищена подразливість, порушення сну;
 • зниження пам’яті та концентрації уваги;
 • атаксія, запаморочення;
 • підвищена втомлюваність, загальна слабкість;
 • чутливі розлади у вигляді широкого діапазону порушень – від зникнення нюху та смаку (а також смакові та нюхові галюцинації) до зменшення або навіть зникнення хронічних болів (у спині, голові, суглобах тощо) під час гострого періоду інфікування;
 • головний біль;
 • підвищений артеріальний тиск;
 • вегетативні розлади (пітливість, озноби, метеозалежність);
 • полінейропатії (змішаного характеру);
 • субфебрильна температура.Говорити про постковідну захворюваність на деменцію ще, певно, в цілому зарано, оскільки пандемія триває і частина хворих з постковідними когнітивними розладами, маємо надію, відновиться. Хоча ризики залишитися з прогресуючими когнітивними розладами, що досягнуть рівня деменції, занадто великі, особливо в осіб з, вже існуючими до ковідного пошкодження, проблемами (цереброваскулярною хворобою, ендокринними, спадковими ризиками тощо).

  Загалом, за прогнозами фахівців в Україні приблизно три чверті людей похилого віку мають той чи інший ступінь деменції. Найдивовижніше і небезпечне – майже ніхто з них не підозрює про діагноз."

Доброго дня!
Чоловік хоче щепитися проти ковід. У чоловіка батько помер у віці 80 р., ніби мав деменцію, але не підтверджена, проблеми дійсно були. Терапевт радить добре зважити і проконсультуватися з невропатологом, оскільки у сім'ї є неврологічні хвороби. Щодо самого чоловіка, то він, як і рідна сестра говорять про себе так, що ззовні їх розмову з собою видно досить добре (вибачте за такі факти, можливо недоречні). Можливо є якісь посилання на офіційні документи з протипоказами/або навпаки такого плану?
Дякую!

Згідно даних, відображених на сайті "Спільноти Альцгеймера", немає жодних доказів того, що будь -яка з вакцин погіршує деменцію. Також немає доказів того, що вакцина може підвищити ймовірність розвитку захворювання у людини без деменції.ма

Тому, рішення про вакцинацію приймати лише йому.