Ціль форуму

Створити платформу для спілкування осіб, які доглядають за людьми із деменцією (родичів, соц. робітників), де ті матимуть змогу ділитись своїми переживаннями, історіями, та рецептами успіху, надавати посилання на корисні статті, відео, чи інші сайти на тему деменції.

Правила форуму

  • З повагою ставтесь один до одного. Коментарі, що містять образи, насмішки та лайку в адресу інших коментаторів будуть видалені.
  • Якщо ви надаєте посилання на якісь статті чи публікації, будь ласка, впевніться у надійності джерела. Ми дбаємо про те, аби інформація була максимально достовірною.
  • Пам’ятайте, ви не самі!
Будь ласка, або Реєстрація , щоб створювати дописи та теми.

Депресія, чи поганий настрій? Як розпізнати депресію.

Якщо людина веде поводиться як зазвичай - це не означає, що їй не потрібна допомога.
Яке воно, обличчя депресії?
У 2017 році Талінда Беннінгтон, вдова лідера Linkin Park Честера Беннігтона, виклала у себе в Twitter відео, зроблене за 36 годин до того, як її чоловік наклав на себе руки. На відео музикант грає з сином і сміється.
Цим постом Талінда хотіла зруйнувати міф про те, що людина в депресії обов'язково повинна постійно лити сльози або мовчки лежати носом до стінки і відмовлятися від їжі.
У відповідь на публікацію в соцмережах почався стихійний флешмоб: люди викладали свої усміхнені обличчя і розповідали, що в період, коли були зроблені знімки, страждали від депресії.
Дехто розповідав про своїх близьких, які наклали на себе руки. І люди на тих фотографіях теж абсолютно не вписувалися в класичний образ пацієнта з депресією.
Можна сказати, що флешмоб триває досі, записи викладають під хештегом #FaceOfDepression, # лицедепрессіі, # удепрессіїнемалиця.
У депресії багато проявів
І це далеко не тільки смуток, сльози і суїцидальні думки. Якщо спиратися на формальні критерії діагностики, перераховані в МКБ-10, щоб поставити діагноз «депресивний епізод» або «рекуррентна депресія» (вона ж велика, або клінічна), лікар повинен виявити у людини хоча б два основних симптоми і не менше трьох додаткових.
Основні симптоми депресії виглядають так:
• людина більше двох тижнів перебуває в пригніченому настрої, причому воно не завжди залежить від зовнішніх обставин;
• відчуває ангедонію - їй майже нічого не приносить задоволення, улюблені заняття перестають радувати і більше не викликають інтерес;
• швидко втомлюється, постійно відчуває себе стомленим, переживає занепад сил.
А ось які бувають додаткові симптоми:
• людина бачить світ у похмурих тонах, з песимізмом дивиться на своє життя і перспективи;
• відчуває провину, тривогу і (або) страх, відчуває себе непотрібним;
• у неї знижується самооцінка;
• стає важко концентруватися і приймати рішення;
• з'являються думки про смерть і (або) самогубство;
• змінюється апетит, людина відмовляється від їжі або (рідше) переїдає і в результаті втрачає або додає у вазі;
• порушується сон (безсоння, пересипання).
Тобто пацієнт з депресією - це не завжди виснажена, бліда і заплакана людина, яка ні з ким не спілкується.
Вона може бути якою завгодно, наприклад, вгодованою або гіперактивною. Може сміятися, багато працювати, прекрасно спати, подорожувати, затівати нові проекти, грати з дітьми. Особливо якщо в даний момент знаходиться в «світлому проміжку» між двома депресивними епізодами. Або якщо добре вміє приховувати свої почуття.
Крім того, крім рекуррентної депресії і одиничних депресивних епізодів існує ще дистимія, або стійкий депресивний розлад. Цей стан триває довше - від двох років, - але симптоми у нього м'якші. І не варто забувати про циклотомію і біполярний розлад, при яких депресія або пригнічений настрій чергуються з періодами підйому або навіть манії.
А ще депресія проявляється по-різному у жінок і чоловіків. Наприклад, у перших частіше спостерігається тривожність, а у других - пригніченість.
Чому це важливо?
Люди не розуміють, що не існує точного портрета депресії, і недооцінюють тяжкість свого стану. Або знецінюють труднощі інших людей.
Людина, у якої депресія проявляється більш-менш м'яко або обходиться без «класичних» симптомів на кшталт вираженою пригніченості, апатії, втрати ваги, може сказати собі: «Це все дурниці, я просто трохи зажурився, піду зміню обстановку, в інтернеті пишуть, що має допомогти ». Тому, хто сумує «недостатньо» сильно, радять не накручувати себе, заспокоїтися, з'їсти шоколадку або зайнятися справою. Адже депресію лікують у психіатричних лікарнях, а у тебе так, дріб'язкова меланхолія.
В результаті люди не звертаються до лікаря і не отримують допомоги вчасно. А це може закінчитися дуже погано: депресія входить в число станів, які збільшують ризик появи суїцидальних думок.
Як допомогти людині в депресії? Кілька ідей від лікарів і психологів.
1. Вислухайте
Дозвольте людині виговоритися, не перебивайте. Будьте уважні і задавайте питання. Не зменшуйте і не знецінюєте її переживання. Визнайте, що їй важко і вона має право відчувати те, що відчуває.
2. Запропонуйте звернутися за професійною допомогою
Поясніть, що в цьому немає нічого поганого або ганебного. Допоможіть знайти хорошого фахівця, якщо людині складно зробити це самостійно.
3. Розширте свої знання
Читайте статті про депресію в надійних джерелах, вивчайте досвід людей, які борються з цим станом. Це допоможе більше дізнатися про проблему і відмовитися від небезпечних стереотипів.
4. Допоможіть з повсякденними завданнями
Робота, побут і інші справи людині в депресії даються дуже важко. І вона буде вдячно, якщо ви сходите за неї в магазин, підвезе в потрібне місце, допоможете з прибиранням.
5. Будьте поруч
Нехай людина знає, що в будь-який момент може звернутися до вас, щоб поговорити або попросити про допомогу.