Ціль форуму

Створити платформу для спілкування осіб, які доглядають за людьми із деменцією (родичів, соц. робітників), де ті матимуть змогу ділитись своїми переживаннями, історіями, та рецептами успіху, надавати посилання на корисні статті, відео, чи інші сайти на тему деменції.

Правила форуму

  • З повагою ставтесь один до одного. Коментарі, що містять образи, насмішки та лайку в адресу інших коментаторів будуть видалені.
  • Якщо ви надаєте посилання на якісь статті чи публікації, будь ласка, впевніться у надійності джерела. Ми дбаємо про те, аби інформація була максимально достовірною.
  • Пам’ятайте, ви не самі!
Будь ласка, або Реєстрація , щоб створювати дописи та теми.

Чи може вакцинація від Covid-19 попередити хворобу Альцгеймера?

Нещодавно в журналі "World street journal" була опублікована стаття на цю тему.

Зростає кількість даних, які свідчать про те, що люди похилого віку, які отримують вакцинацію проти таких захворювань, як правець і навіть грип, мають набагато меншу ймовірність розвитку хвороби Альцгеймера. Вчені не зовсім розуміють, чому, але припускають, що вакцини викликають системну імунну відповідь, яка може зменшити запалення в мозку, що призводить до втрати нейронів та зниження когнітивних функцій.

Одне з перших досліджень було проведене у 2001 році. У ньому взяли участь близько 3600 канадців старше 65 років. Після кориляції за віком, статтю та освітою, дослідник виявив, що минулі щеплення від дифтерії/правця, поліомієліту та грипу були пов'язані з 59%, 40% та на 25% менший ризик розвитку хвороби Альцгеймера відповідно.

Дослідження мало недоліки. Відмінності, виявлені між вакцинованими та невакцинованими групами, могли бути спричинені змішаними змінними. Наприклад, люди, які вакцинуються, також мають більшу ймовірність проходити регулярні огляди і менше страждати від таких основних станів, як цукровий діабет, що збільшує ризик захворювання на Альцгеймера.

Але новіші дослідження врахували ці фактори, і все ж виявили вкрай цікавий зв’язок між вакцинацією та хворобою Альцгеймера. Дослідницька стаття, опублікована в Journals of Gerontology у квітні, досліджувала зв’язок між вакциною Альцгеймера та вакциною Tdap (правця, дифтерії та кашлюку). Використовуючи медичні записи від Адміністрації охорони здоров’я ветеранів та велику базу приватних медичних закладів, дослідники мали змогу скоригувати такі змінні, як демографія, використання медичних послуг, стан здоров’я та ліки. Після цих коригувань вони виявили, що люди похилого віку, які отримали вакцину Tdap, мали на 42% менший ризик розвитку деменції, ніж ті, хто цього не зробив.

Цікаві дані також є і щодо вакцини від БЦЖ. Вакцинація віж Туберкульозу в основному проводиться при народженні в країнах, що розвиваються. Але це також поширена (хоча і не єдина) терапія раку сечового міхура на ранніх стадіях.

У дослідженні, опублікованому цієї весни у журналі Vaccines, дослідники з Ізраїлю та США вивчили медичні документи приблизно 12 185 хворих на рак сечового міхура, які лікувалися в обох країнах у період 2000–1919 років. Вони виявили, що пацієнти старше 75 років, які отримували вакцини БЦЖ, мали приблизно на 27% нижчий ризик захворіти на Альцгеймера приблизно через 3½–7 років.

«Ми пояснюємо позитивний вплив БЦЖ на нейродегенеративні захворювання, можливою активацією довгострокових неспецифічних імунних ефектів»,-пишуть автори. Наприклад, лікування БЦЖ підвищило рівень протизапальних цитокінів, що можуть призвести до збільшення корисних Т-клітин, які допомагають регулювати запалення. Також було виявлено, що вакцини проти іРНК Covid генерують такі цитокіни.

Інше дослідження, проведене Медичним центром Монтефіоре та Медичним коледжем Альберта Ейнштейна в Бронксі, опубліковане цієї весни у журналі «Клінічний рак сечостатевої залози», показало, що пацієнти з раком сечового міхура, які отримували лікування БЦЖ, мали на 60% менший ризик розвитку хвороби Альцгеймера та інших деменцій ніж пацієнти, які цього не робили.

А як щодо менш поширених вакцин? Дослідження, проведене минулого року за підтримки Національного інституту серця, легенів та крові, досліджувало дані більш ніж 5000 осіб віком від 65 років, які брали участь у дослідженні серцево-судинної системи. Дослідники виявили, що вакцинація проти пневмонії у віці від 65 до 75 років (вакцина рекомендована для дорослих старше 65 років) зменшила ризик хвороби Альцгеймера на 25-30% після коригування на потенційно незрозумілі змінні.

Дослідження не виявило сприятливого ефекту лише від вакцини проти грипу, але це може частково залежати від термінів і частоти. Інше минулорічне дослідження, проведене Медичною школою Макговерна Техаського університету, показало, що люди похилого віку, які частіше отримували вакцини проти грипу та отримували перші дози ще до 60 років, мали значно меншу ймовірність захворіти на хворобу Альцгеймера. Вакцина проти грипу викликає слабшу імунну відповідь, ніж багато інших вакцин, тому, можливо, необхідні повторні щеплення, щоб мати позитивний ефект.

Не було доведено, що вакцини насправді знижують ризик хвороби Альцгеймера, але численні дослідження з використанням різних конструкцій та популяцій підтверджують цю теорію. Також невідомо, чи можуть вакцини від Covid надати подібну захисну користь, але вони викликають сильну системну імунну відповідь, як і деякі інші досліджувані вакцини.

Більше того, дослідники Клініки Клівленду цього літа виявили, що інфекції Covid "значно змінили маркери Альцгеймера, пов'язані з запаленням мозку", припускаючи, що вірус може викликати зміни в мозку, які призводять до деменції, подібної до хвороби Альцгеймера.

Ще багато вчених не розуміють суті як хвороби Альцгеймера, так і Covid. Але початок пандемії сприяв посиленню уваги до вакцин, у тому числі від поширених хвороб, таких як грип та пневмонія. Близько 80% людей похилого віку були повністю вакциновані проти Covid, і аналогічна частка минулого року отримала щеплення від грипу.

Хто знає? Можливо, через кілька років набагато менше людей, ніж очікується, захворіють на хворобу Альцгеймера, і ми, можливо, будемо вдячні вакцинам від Ковід.

Посилання на оригнальну статтю: https://www.wsj.com/articles/covid-19-coronavirus-vaccine-prevent-alzheimers-dementia-neurodegenerative-11628196831