Ціль форуму

Створити платформу для спілкування осіб, які доглядають за людьми із деменцією (родичів, соц. робітників), де ті матимуть змогу ділитись своїми переживаннями, історіями, та рецептами успіху, надавати посилання на корисні статті, відео, чи інші сайти на тему деменції.

Правила форуму

 • З повагою ставтесь один до одного. Коментарі, що містять образи, насмішки та лайку в адресу інших коментаторів будуть видалені.
 • Якщо ви надаєте посилання на якісь статті чи публікації, будь ласка, впевніться у надійності джерела. Ми дбаємо про те, аби інформація була максимально достовірною.
 • Пам’ятайте, ви не самі!
Будь ласка, або Реєстрація , щоб створювати дописи та теми.

Деменція та музика

Музика та звуки відіграють важливу роль у нашому житті. Будь то слухання, створення музики, чи танці. Ми можемо реагувати на музику з самого раннього віку, ще до розвитку слів і мови, і це продовжується навіть тоді, коли втрачені вербальні здібності та/або коли ми присмерті.

Взаємодія з музикою може бути «пасивною», тобто слухати записану або живу музику, або «активною», у створенні якої люди беруть безпосередню участь, граючи на інструменті чи співаючи.

Музика може викликати у людей емоції, почуття та спогади, особливо коли є особистий зв’язок з їхнім минулим досвідом.

Музику можна використовувати для спілкування  з людьми з деменцією, і часто її рекомендують для розвитку та підтримки стосунків та покращення самопочуття.

Дослідження все частіше демонструють позитивний вплив музики для людей з деменцією на покращення загальної уваги, пізнання (мислення), пам’яті, мовлення та комунікативних навичок. Також було доведено, що вона допомагає зменшити збудження та депресію у деяких людей.

Музика може допомогти зменшити частоту серцевих скорочень, покращити кров’яний тиск і знизити тривожність, а також викликати викид ендорфінів, які можуть допомогти відволікти нас від болю. Для людей з деменцією музика може допомогти висловити почуття та  згадати минулимі спогади. Можна відтворювати значущу музику, наприклад - улюблені пісні, музичні твори з весілля або колискові, які людина співала своїм дітям.

Музику можна використовувати різними способами, як окремо, так і в групі, наприклад:

 • Слухання та/або співання улюблених музичних творів
 • Прослуховування музики через навушники
 • Спів у групі чи хорі
 • Гра на інструментах
 • Слухання живого виступу

Людям з деменцією як вдома, так і в геріатричному закладі рекомендуються такі музичні заняття, як складання особистого списку відтворення, перегляд улюбленого мюзиклу, прослуховування радіостанції, яка грає музику з минулого людини та участь у музичній або співочій групі. Ці заходи повинні ґрунтуватися на розумінні індивідуальних потреб та уподобань людини і можуть використовуватися як частина плану догляду.

Також може бути рекомендована музична терапія, яка включає в себе кваліфікованого музикотерапевта, який працює або з групою, або з окремою людиною, використовуючи музику для підтримки та допомоги людям самовиражатися та спілкуватися з іншими. Було показано, що музична терапія зменшує тривожність у деяких людей з деменцією, а також сприяє покращенню їхнього мислення, почуттів, сприйняття, настрою та поведінки.

Музика може бути потужним і приємним способом спілкування, особливо, коли інші форми спілкування втрачені.

 • Які переваги музики?
  Допомагає людям з деменцією висловлювати почуття та ідеї
 • Заохочує до фізичних вправ, танців та руху загалом
 • Заохочує до соціальної взаємодії з іншими, зменшує соціальну ізоляцію та сприяє активності в групах
 • Може підказати спогади
 • Спів або гра улюбленого музичного твору може зменшити переживання і може бути особливо корисним під час догляду
 • Допомагає людині з деменцією «розповісти свою історію».

Поради щодо використання музики:
Вибирайте музику, яка подобається людині: більшість людей будуть більш позитивно реагувати на музику, яку вони часто слухали, а також на музику своєї молодості. Запитайте людину, яку музику вона любить, або якщо вона не може вам сказати, запитайте у рідних чи друзів. Якщо інформації немає, дослідіть популярну музику того часу.
Подивіться, як реагує людина: якщо людина засмученою, або їй незручно у відповідь на музику, спробуйте щось інше. Можливо, їм просто не подобається цей конкретний тип музики чи пісні. Якщо людина реагує позитивно, використовуйте музику для спілкування з нею. Людина стукає пальцями чи гуде? Спробуйте приєднатися!
Використовуйте музику для спілкування з людиною: Слухання музики та/або спів може викликати спогади, почуття та емоції, які ніколи не виражаються. Тримання когось за руку, постукування в ритмі, рух або танці можуть забезпечити додатковий спосіб зв’язку з людиною. Використання зображень або фотографій разом із музикою також може стати способом згадати та поділитися спогадами.

Речі, які слід знати:

 • Почніть із ніжної тихої музики та залучайте людину, де це можливо.
 • Проста гучна музика у фоновому режимі може бути надто стимулюючою, а іноді й тривожною.
 • Музика може пробудити як негативні емоції та спогади, так і позитивні. Слідкуйте за тим, як реагує людина. Якщо є якісь ознаки тривоги, вимкніть музику. Однак висловлювання смутку може бути нормальною реакцією на спогад або асоціацією з музикою. Просто посидіти з людиною в цей час і запропонувати комфорт може бути найкращою відповіддю.

Пишіть у коментарях популярну музику різних часів. Будемо створювати благополучні умови для людей із деменцією разом!