Цель форума

Создать платформу для общения лиц, ухаживающих за людьми с деменцией (родственников, соц. Работников), где те смогут делиться своими переживаниями, историями, и рецептами успеха, предоставлять ссылки на полезные статьи, видео или другие сайты по теме деменции.

Правила форума

 • С уважением относитесь друг к другу. Комментарии, содержащие оскорбления, насмешки и брань в адрес других комментаторов будут удалены.
 • Если вы предоставляете ссылки на какие-либо статьи или публикации, пожалуйста, убедитесь в надежности источника. Мы заботимся о том, чтобы информация была максимально достоверной.
 • Помните, вы не одни!
Please or Регистрация to create posts and topics.

Деменція та музика

Музика та звуки відіграють важливу роль у нашому житті. Будь то слухання, створення музики, чи танці. Ми можемо реагувати на музику з самого раннього віку, ще до розвитку слів і мови, і це продовжується навіть тоді, коли втрачені вербальні здібності та/або коли ми присмерті.

Взаємодія з музикою може бути «пасивною», тобто слухати записану або живу музику, або «активною», у створенні якої люди беруть безпосередню участь, граючи на інструменті чи співаючи.

Музика може викликати у людей емоції, почуття та спогади, особливо коли є особистий зв’язок з їхнім минулим досвідом.

Музику можна використовувати для спілкування  з людьми з деменцією, і часто її рекомендують для розвитку та підтримки стосунків та покращення самопочуття.

Дослідження все частіше демонструють позитивний вплив музики для людей з деменцією на покращення загальної уваги, пізнання (мислення), пам’яті, мовлення та комунікативних навичок. Також було доведено, що вона допомагає зменшити збудження та депресію у деяких людей.

Музика може допомогти зменшити частоту серцевих скорочень, покращити кров’яний тиск і знизити тривожність, а також викликати викид ендорфінів, які можуть допомогти відволікти нас від болю. Для людей з деменцією музика може допомогти висловити почуття та  згадати минулимі спогади. Можна відтворювати значущу музику, наприклад - улюблені пісні, музичні твори з весілля або колискові, які людина співала своїм дітям.

Музику можна використовувати різними способами, як окремо, так і в групі, наприклад:

 • Слухання та/або співання улюблених музичних творів
 • Прослуховування музики через навушники
 • Спів у групі чи хорі
 • Гра на інструментах
 • Слухання живого виступу

Людям з деменцією як вдома, так і в геріатричному закладі рекомендуються такі музичні заняття, як складання особистого списку відтворення, перегляд улюбленого мюзиклу, прослуховування радіостанції, яка грає музику з минулого людини та участь у музичній або співочій групі. Ці заходи повинні ґрунтуватися на розумінні індивідуальних потреб та уподобань людини і можуть використовуватися як частина плану догляду.

Також може бути рекомендована музична терапія, яка включає в себе кваліфікованого музикотерапевта, який працює або з групою, або з окремою людиною, використовуючи музику для підтримки та допомоги людям самовиражатися та спілкуватися з іншими. Було показано, що музична терапія зменшує тривожність у деяких людей з деменцією, а також сприяє покращенню їхнього мислення, почуттів, сприйняття, настрою та поведінки.

Музика може бути потужним і приємним способом спілкування, особливо, коли інші форми спілкування втрачені.

 • Які переваги музики?
  Допомагає людям з деменцією висловлювати почуття та ідеї
 • Заохочує до фізичних вправ, танців та руху загалом
 • Заохочує до соціальної взаємодії з іншими, зменшує соціальну ізоляцію та сприяє активності в групах
 • Може підказати спогади
 • Спів або гра улюбленого музичного твору може зменшити переживання і може бути особливо корисним під час догляду
 • Допомагає людині з деменцією «розповісти свою історію».

Поради щодо використання музики:
Вибирайте музику, яка подобається людині: більшість людей будуть більш позитивно реагувати на музику, яку вони часто слухали, а також на музику своєї молодості. Запитайте людину, яку музику вона любить, або якщо вона не може вам сказати, запитайте у рідних чи друзів. Якщо інформації немає, дослідіть популярну музику того часу.
Подивіться, як реагує людина: якщо людина засмученою, або їй незручно у відповідь на музику, спробуйте щось інше. Можливо, їм просто не подобається цей конкретний тип музики чи пісні. Якщо людина реагує позитивно, використовуйте музику для спілкування з нею. Людина стукає пальцями чи гуде? Спробуйте приєднатися!
Використовуйте музику для спілкування з людиною: Слухання музики та/або спів може викликати спогади, почуття та емоції, які ніколи не виражаються. Тримання когось за руку, постукування в ритмі, рух або танці можуть забезпечити додатковий спосіб зв’язку з людиною. Використання зображень або фотографій разом із музикою також може стати способом згадати та поділитися спогадами.

Речі, які слід знати:

 • Почніть із ніжної тихої музики та залучайте людину, де це можливо.
 • Проста гучна музика у фоновому режимі може бути надто стимулюючою, а іноді й тривожною.
 • Музика може пробудити як негативні емоції та спогади, так і позитивні. Слідкуйте за тим, як реагує людина. Якщо є якісь ознаки тривоги, вимкніть музику. Однак висловлювання смутку може бути нормальною реакцією на спогад або асоціацією з музикою. Просто посидіти з людиною в цей час і запропонувати комфорт може бути найкращою відповіддю.

Пишіть у коментарях популярну музику різних часів. Будемо створювати благополучні умови для людей із деменцією разом!